Wyjazd edukacyjny z programu Erazmus

Relacja 1
„Ta idylliczna kraina, gdzie piękno zbawia, przywitała nas równie gościnnie w progach stolicy – Palermo. To główne sycylijskie centrum przemysłowe i handlowe zrobiło na nas ogromne wrażenie. Odkrywaliśmy bogactwo kultury, odwiedzając Teatro Massimo, Fontannę Pretoria oraz imponującą katedrę, które zachwyciły nas mieszaniną stylów i bogata historią. Obowiązkowo podczas wycieczki kosztowaliśmy lokalnych przysmaków, takich jak pyszne Arancini, czyli ryżowych kulek z nadzieniem, które rozpieszczały nasze podniebienia. Spacerując po przepięknym porcie w Palermo, odczuwaliśmy pulsującą energię tego miejsca, co sprawiło, że nasze serca drżały z radości. Wzorem romantyków odbywaliśmy włoską podróż, teraz rozumiemy, że będąc tutaj nie sposób nie używać metafor, opisując doświadczenia. Natomiast wtorek (16 kwietnia) wypełniony był muzyką i emocjami, gdy uczniowie miejscowego liceum o profilu muzycznym obdarzyli nas prywatnym koncertem. Ich talent i pasja sprawiły, że doświadczenie to było naprawdę niezapomniane. Należy również wspomnieć, że jeden z naszych uczestników – Kamil Niemyjski oszołomił włoską i polską część widowni swoją interpretacją utworu Franka Sinatry „My Way”. Jedyne słowo, które wszystkim cisnęło się na usta to belissimo. Platon napisał, że muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i całe życie, które właśnie tak pięknie upływało nam przez ostatni czas w czarującej Sycylii. Pozdrawiamy.”

Relacja 2
„Buongiorno! Przychodzimy z relacją z naszego piątego i szóstego dnia na słonecznej Sycylii. W czwartek mieliśmy przyjemność zwiedzić Museo mineralogico di Caltanissetta, w którym mieści się bogata kolekcja minerałów i skamieniałości. I tu może zaskoczenie, ale to siarka długo stanowiła o pomyślności tego miasta. W XIX wieku właśnie tutaj pozyskiwano aż cztery piąte światowego wydobycia tego surowca, a nasza Caltanissetta była największym jego eksporterem. Przewodnik nie omieszkał opowiedzieć o sposobach pozyskiwania siarki na Sycylii. A po południu samodzielne zwiedzanie zakątków miasta Caltanissetta, fascynujące, obowiązkowe spacery włoskimi uliczkami. Następnego dnia kontynuowaliśmy naukę w sycylijskiej szkole. Dzięki otwartości uczniów mieliśmy możliwość poznania tradycyjnych włoskich tańców i piosenek. Tego dnia odbyliśmy również żywą lekcję języka włoskiego, czyli wyszliśmy poza mury szkoły, by praktykować swoje umiejętności. Nauczyliśmy się wielu zwrotów potrzebnych w codziennym życiu we Włoszech. Nie możemy doczekać się naszych dalszych przygód w tym malowniczym miejscu. Pozdrawiamy!”

Relacja 3
„Ta włoska wyspa słynie z procesji wielkanocnych, więc w weekend obowiązkowo poznaliśmy trochę historii i religijności jej mieszkańców… 13 kwietnia, sobotę rozpoczęliśmy lekcją przy pomniku upamiętniającym poległych (Monumento ai caduti), ten ważny monument stał się symbolem regionu. Następnie udaliśmy się na spacer po Corsa Sicilia, najdłuższej ulicy w San Cataldo. Kolejnym punktem naszej podróży było odwiedzenie miejsca, gdzie przechowywane są platformy przedstawiające Drogę Krzyżową Jezusa, wykorzystywane podczas wielkanocnych procesji. Nieopodal znajdował się kościół św. Różańca (Church of the Holy Rosary) z charakterystyczną dzwonnicą. Dzień się nie kończył i temat religijności Sycylijczyków mogliśmy zgłębiać. Zatem trafiliśmy do magazynu z figurami apostołów, których mieszkańcy używają podczas procesji. Ogromne wrażenie zrobiła na nas również świątynia Calvario. Na koniec dnia coś dla ciała, czyli spróbowaliśmy sycylijskiej pizzy.
14 kwietnia, w niedzielę tematu historycznego ciąg dalszy… Wyruszyliśmy w podróż do Agrigento, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić muzeum starożytnych zabytków oraz ruiny świątyń zbudowanych przez starożytnych Greków, tzw. Valley of Temples. W porze popołudniowej plaża nad Morzem Śródziemnym! A po dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do Caltanissetty. Tak zakończył się nasz weekend, podczas którego odkrywaliśmy Sycylię w ramach projektu Erasmus+. Pozostaje nam jedynie czekać na kolejne niezapomniane chwile! Ciao!”

Możliwość komentowania została wyłączona.