Naukowe wakacje? Przyjemny paradoks!

W lipcu 2023 roku miałem możliwość uczestniczenia w dwutygodniowym stażu naukowym w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, który został ufundowany przez absolwenta naszej szkoły, prof. Jacka Jemielitego. Pracowałem w laboratorium, pod czujnym okiem Olgi Perzanowskiej oraz innych pracowników. Mogłem przeprowadzać doświadczenia i obserwować procesy, które nie są możliwe do zrealizowania w szkolnych warunkach. Podczas mojego stażu zajmowałem się głównie DNA oraz mRNA , zaczynając od linearyzacji plazmidu bakteryjnego i transkrypcji in vitro,aż do oczyszczania mRNA i jego modyfikacji.Nauczyłem się przeprowadzania analizy HPLC oraz obsługi aparatury chromatograficznej. Poznałem zastosowanie takich urządzeń, jak np. wyparka, pipeta automatyczna, mieszadło magnetyczne czy wirówka. Przeprowadziłem elektroforezę żelową, w celu identyfikacji długość otrzymanego wcześniej mRNA oraz wiele innych biochemicznych reakcji .

Chemia i biologia w szkole a w praktycznym, laboratoryjnym zastosowaniu, to dwie różne rzeczywistości. Możliwość poznania pracy laboranta była wspaniałym doświadczeniem , a zdobyte przeze mnie umiejętności i wiedza na pewno przydadzą mi się w przyszłości.

Podczas pobytu w Warszawie łączyłem przyjemne z pożytecznym. Miałem możliwość poznać lepiej stolicę, co okazało się świetną alternatywą na spędzenie wakacji.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję profesorowi Jackowi Jemielitemu i mam nadzieję, że kiedyś będziemy mieli możliwość ponownie się spotkać .

Patryk Grodzki

Możliwość komentowania została wyłączona.