Dzień praw człowieka

10 grudnia 1948 roku w Paryżu państwa ONZ przyjęły Powszechną Deklarację Praw Człowieka – kluczowy dokument porządkujący osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy nieskończoną jeszcze walkę o swoją wolność i godność. Deklaracja opiera się na założeniu, że podstawowe prawa i wolności są przynależne każdemu człowiekowi, są one niezbywalne i tak samo stosowane wobec każdego. Człowiek rodzi się wolny i równy w godności i prawach. W rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Uczniowie klas drugich na wiedzy o społeczeństwie uczą się o prawach człowieka i w związku z tym postanowili oni upowszechnić tę problematykę wśród społeczności szkolnej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego w naszej szkole w dniach 8-9 grudnia, młodzież przygotowała wiele atrakcji, aby uczcić ten dzień. W całej szkole zostały rozwieszone plakaty upamiętniające wspomniane wydarzenie, jakim było podpisanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Uczniowie opracowali plakaty dotyczące problematyki praw człowieka i audycję, która została nadana ze szkolnego radiowęzła.

Prawa człowieka zapewniają równość i bezpieczeństwo, a także swobodę w podejmowaniu decyzji. Człowiek żyjący w świadomości, że jego życie jest chronione potrafi stawiać sobie inne cele, dążyć do samorealizacji bez lęku o każdy kolejny dzień. „Prawo nie jest czymś, co ktoś może Ci dać. To coś, czego nikt nie może Ci odebrać”

Joanna Choińska, Andżelika Choińska, Ewelina Porowska, Martyna Porowska, uczennice klasy 2c

Możliwość komentowania została wyłączona.