Efektem naszej rzetelnej współpracy z  Instytutem Goethego w Warszawie było zaproszenie do międzynarodowego Workshopu GRENZENLOS- BEZ GRANIC. 26 i 27 września 2019 nasi licealiści uczestniczyli w prowadzonym na terenie szkoły dwudniowym warsztacie dotyczącym problemu współczesnej młodzieży. Przesympatyczne Niemki Nicole i Steffi oraz  niezastąpiona i równie sympatyczna Marta przewodziły warsztatom, które miały na celu zweryfikowanie i obalenie niektórych ogólnie funkcjonujących stereotypów. Rozmowy dotyczyły życia codziennego, szkoły rodziny, zainteresowań oraz ochrony środowiska.

30 września 2019 roku odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Ten dzień każdy uczeń naszej szkoły powinien zapamiętać, bo w Jagiellończyku wszystko odbywa się zgodnie z zasadami demokracji. Z dumą możemy przedstawić naszych pełnych zapału do działania pretendentów na stanowisko przewodniczącego są to: Sylwia Sokołowska (kl. II A), Natalia Piętka (kl. II C) oraz Jakub Konopacki (kl. II B).  Kandydaci ci parę dni wcześniej, tj. 26 września 2019 roku, mieli możliwość zaprezentowania się z jak najlepszej strony przed wyborcami i  przedstawienia swoich programów działań. Każdy z nich wykazał się  zdolnościami przywódczymi i kreatywnością.

26 września na stadionie miejskim w Białymstoku odbył się memoriał Aleksandra Wojny, czyli Drużynowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Lekkiej Atletyce. Po dwóch latach nieobecności uczniowie Jagiellończyka przygotowani przez nauczycieli wychowania fizycznego p. Tomasza Buczyńskiego i p. Macieja Kulbabińskiego ponownie wystartowali na tych zawodach, godnie reprezentując powiat wysokomazowiecki.

27 września.2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się Pierwsza Konferencja Samorządów Uczniowskich w Polsce. Nie mogło nas tam zabraknąć a naszą społeczność szkolną reprezentowali: Tomasz Choiński z klasy III b, Kamila Żochowska i Rafał Wyszyński z klasy II b oraz  pani Ewelina Dąbrowska – opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Już przed godziną 9:00 pojawiliśmy się na miejscu i po potwierdzeniu obecności, zajęliśmy miejsca w przestrzennej sali konferencyjnej. Uroczyste otwarcie i powitanie gości nastąpiło o godzinie 10:00. Celem tego spotkania, jak podkreśliła pani Beata Pietruszko - Podlaska Kurator Oświaty, było aktywizowanie Samorządów Uczniowskich i kreowanie postawy społecznej i obywatelskiej.

Od wielu lat tradycją liceum jest, że nasz absolwent, dr hab. Jacek Jemielity, honoruje najlepszego chemika w szkole specjalną nagrodą, jaką jest stypendium i naukowy staż wakacyjny. Zapraszamy do sprawozdania z pobytu na stypendium tegorocznej uczestniczki, uczennicy klasy 3c Moniki Murawskiej. Pamiętajcie o tym, że to Wy za rok możecie ubiegać się o taką nagrodę. 

WAKACYJNY STAŻ W CENTRUM NOWYCH TECHNOLOGII Pomimo trwającego już dwa tygodnie roku szkolnego większość uczniów wciąż myśli o wakacjach. W lipcu bieżącego roku miałam szansę uczestniczyć w dwutygodniowych, wakacyjnych warsztatach odbywających się na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Centrum Nowych Technologii. Zajęcia obejmowały pracę w laboratorium  na wydziale fizyki i dotyczyły zagadnień z chemii fizycznej. Pieczę nad całym stażem sprawował prof. hab. Jacek Jemielity.

W dniu 20.09 na stadionie miejskim w Wysokiem Mazowieckiem odbył się I Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Wysokomazowieckiego i Komendanta Powiatowego Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Celem rywalizacji była popularyzacja aktywnego trybu życia oraz integracja środowiska służb mundurowych i lokalnej społeczności. Uroczystego rozpoczęcia turnieju dokonał zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wysokiem Mazowieckiem młodszy inspektor Adam Mojsa. Do rywalizacji stawiła się drużyna Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem, 183.

13 września 2019 roku odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych  Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem  Mazowieckiem. Ślubowanie jest tradycją naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych w obecności rodziców  i wychowawców ślubowali na sztandar szkoły, że staną się godnymi jej tradycji, że będą sumiennie wypełniać obowiązki ucznia oraz szanować symbolikę i tradycje szkoły. Przy sztandarze stanęli gospodarze klas. 

13 września nadszedł wyczekiwany przez pierwszoklasistów dzień – otrzęsiny. W tym roku były one   wyjątkowe, ze względu na to, że brało w nich udział aż 7 klas. Pomimo różnicy wiekowej, rywalizacja była bardzo wyrównana i towarzyszyła jej wspaniała zabawa.  Od rana w szkole dało wyczuć się podekscytowanie naszych młodszych kolegów i koleżanek. Na korytarzach mogliśmy spotkać rockmenów, super bohaterów, zwierzęta, dresów i jeszcze kilka innych ciekawych stylizacji. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się malowaniem twarzy pierwszoklasistów, aby upodobnić ich do kociąt. Młodzież chętnie wzięła udział w tym etapie otrzęsin, a na ich buziach widoczne były uśmiechy. Następnie z klas przenieśliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbywała się główna część zabawy.

12 września odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka. Samorząd Uczniowski „Jagiellończyka” przygotował ją specjalnie dla klas pierwszych, których w tym roku przybyło aż siedem! Czwartkową imprezę można było uznać za pierwszy etap rywalizacji otrzęsinowej, ponieważ klasa pierwsza, która najliczniej przybyła, mogła uzyskać cenne punkty potrzebne do ostatecznego wyniku. Dyskoteka ta była także pretekstem do zawierania znajomości, przywitania nowych uczniów, co trzeba przyznać, udało się znakomicie.

Kawaleria a właściwie konnica lub jazda to wojsko walczące konno, jeden z podstawowych rodzajów wojska od najdawniejszych czasów do XX wieku. W starożytnym Rzymie konnica odgrywała drugorzędną rolę (nie znano strzemion), natomiast w średniowieczu siłę zbrojną stanowiła przede wszystkim ciężkozbrojna jazda rycerska. W Polsce jazda rycerska ukształtowała się w XII w. Później pojawiła się husaria- najcięższy rodzaj jazdy. w XVIII w. w Polsce dawne pułki husarskie i pancerne zastąpiła kawaleria narodowa, nowy typ lekkiej jazdy polskiej – ułani, którzy służyli w wojsku polskim aż do II wojny światowej. Podczas kampanii wrześniowej w 1939r. walczyło 12 brygady kawalerii. Do najbardziej znanych szarż kawaleryjskich należą: Krojanty, Mokra, Kałuszyn czy Wólka Węglowa. W wojnie obronnej brał również udział w 3 Pułk Strzelców Konnych ostatni regularny oddział wojska polskiego, walczący w Podlaskiej BK, rejonie Broku, Ostrowi Mazowieckiej. Od 3 do 5 października walczył w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej pod Wolą Gułowską, gdzie żołnierze wsławili się nieprzeciętną odwagą.

Dnia 6.09.2019 w Białymstoku odbyły się obchody związane z XIXMiędzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. Uroczystość ta ma charakter religijno-patriotyczny, przypomina historię wywózek na Wschód i upamiętnia tych, którzy z zesłania nie wrócili. Jak co roku główną częścią tego święta był przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, przy którym znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka.

2 września uczniowie Jagiellończyka wraz z gronem pedagogicznym, nowo wybraną panią dyrektor, pracownikami administracji i obsługi zainaugurowali nowy rok szkolny 2019/2020. Uroczystość rozpoczął emerytowany dyrektor p. Ryszard Flanc, który pogratulował pani dyrektor Aldonie Dołubizno awansu i życzył jej wytrwałości w dążeniu do celów a także satysfakcji z pracy z uczniami i gronem pedagogicznym. Przedstawił również zebranym wicedyrektor p. Dorotę Grabińską. W dalszym toku uroczystości głos zabrała pani dyrektor, która powitała zaproszonych gości: przedstawiciela Powiatowej Komendy Policji w Wysokiem Mazowieckiem młodszego aspiranta - p. Tomasza Staworko, przewodniczącego Rady Rodziców- p. Wincentego Sienickiego, emerytowanych dyrektorów i wicedyrektorów: p. Ryszarda Łukasza Flanca, p. Sławomira Proniewskiego; emerytowanych nauczycieli: p. Stanisława Sokołowskiego, p. Czesława Wyszyńskiego, p. Andrzeja Sitarskiego i p. Antoniego Malinowskiego.

Już po raz kolejny zapraszamy wszystkich uczniów i absolwentów szkoły do skorzystania z okazji i sprzedania bądź kupienia używanych podręczników lub innych książek. Kiermasz książek przeprowadzony będzie 5 i 6 września na holu szkoły. Osoby zainteresowane sprzedażą książek prosimy o podpisanie podręczników w widocznym miejscu ( imię, nazwisko klasa) oraz ich wycenę. Tak przygotowane książki prosimy o złożenie w sekretariacie szkoły bądź w sali 18. W razie pytań proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mamy bardzo dobrą wiadomość związaną z wynikami matur. Na 110 zdających   jednej osobie nie udało się uzyskać pozytywnego wyniku z 1 przedmiotu na egzaminie. Jesteśmy pewni, że w sierpniu poprawi wynik i dołączy do grona absolwentów z maturą! Tegorocznym maturzystom składamy gratulacje i czekamy na informacje z rekrutacji na studia! Życzymy miłego wypoczynku i udanego startu na wyższe uczelnie.

% wynik zdawalności w liceach

 LO Wysokie Mazowieckie

Województwo Podlaskie

Kraj

99.09%

89.0%

86.4%

 

W środę 19 czerwca 2019r. o godz. 10.00 w naszym liceum odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Chociaż była to uroczystość taka, jak każde zakończenie, to jednak inna niż wszystkie. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała p. wicedyrektor Aldona Dołubizno. Pani dyrektor podsumowała miniony rok szkolny i złożyła wszystkim życzenia udanych, pełnych wrażeń, bezpiecznych wakacji. Następnie głos zabrał p. dyrektor Ryszard Łukasz Flanc. Po powitaniu zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów, także podziękował za rok wytężonej pracy. Kolejnym punktem apelu było rozdanie świadectw z wyróżnieniem i nagród za 100% frekwencję najlepszym uczniom klas I i II. Po rozdaniu nagród, głos ponownie zabrała głos  pani Wicedyrektor informując, że po 17 latach dyrektor Ryszard Łukasz Flanc przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Szkoła dla Niepodległej

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Bohater ON Podziękowanie

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Biblioteka szkolna