Slider
previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

25 maja br w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica miała miejsce XVII Edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Życiu, Osobowości i Nauczaniu Świętego Jana Pawła II. Tegoroczny konkurs związany był z osobą Ducha Świętego i dotyczył tego teologicznego zagadnienia w nauczaniu Ojca Świętego na podstawie encykliki o Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata „DOMINUM ET VIVIFICANTEM” . Patronat objął Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński oraz Dziekan Wysokomazowiecki Ks. kan. Ryszard Niwiński. Konkurs był zaadresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Reprezentacji naszego „Jagiellończyka” nie mogło zabraknąć czyli uczennic z  klasy II „c”.  Zmagania konkursowe rozpoczęły się o godzinie 8.45 częścią pisemną . Ten etap był dosyć trudny ponieważ wszyscy uczestnicy pisali do ostatniej minuty czyli 45 minut. Po wysiłku intelektualnym uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość poczęstować się przepysznymi smakołykami przygotowanymi przez uczniów klas technikum gastronomicznego. Po degustacji wszyscy zostali zaproszeni na salę gimnastyczną. Tam czekał na nas Gość Specjalny Ks. prałat dr Zbigniew Skuza i inni zaproszeni goście przez Organizatorów Konkursu czyli ZSZ im. Stanisława Staszica. Ks. Zbigniew przybliżył nam osobę Ducha Świętego w życiu chrześcijanina.

 Ksiądz Prałat studiował w Rzymie i wielokrotnie spotykał się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Opowiedział o wpływie wierzącego  i praktykującego taty - podoficera Cesarskiej i Królewskiej Armii oraz kapitana administracji Wojska Polskiego na młodego Karola. Młody Karol Wojtyła w wieku 9 lat stracił matkę. Po jej śmierci został ministrantem. Jak sam wspominał nie był najgorliwszy w tej służbie. Gdy jego ojciec spostrzegł to powiedział do syna: "Nie jesteś dobrym ministrantem. Nie modlisz się dosyć do Ducha Świętego. Powinieneś się modlić do Niego". Po tych słowach pokazał małemu Karolowi pewną modlitwę: Duchu Święty, proszę Cię o dar mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych, o dar rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej, o dar umiejętności, abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary, o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował, o dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać, o dar pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością, o dar bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu, który Ciebie, o Boże, obraża. Amen.Od tego momentu przyszły papież zaczął się modlić jej słowami i doświadczać w życiu jeszcze potężniejszego działania Boga. "Nie zapomniałem jej. Była to ważna lekcja duchowa, trwalsza i silniejsza niż wszystkie, jakie mogłem wyciągnąć w następstwie lektur czy nauczania, które odebrałem. Z jakim on przekonaniem do mnie mówił! Jeszcze dziś słyszę jego głos. Efektem tej lekcji z dzieciństwa jest moja encyklika o Duchu Świętym" - mówił wiele lat później już jako papież. Rok przed swoją śmiercią słabnący już papież drżącym pismem zapisał ją na kartce, aby nie została zapomniana. Życzeniem św. Jana Pawła było, abyśmy nigdy o niej nie zapomnieli. Nasz Papież zachęcał do tej modlitwy młodych i nie tylko  "Tak jak kiedyś mój rodzony ojciec włożył mi w rękę książkę i pokazał w niej modlitwę o dary Ducha Świętego, tak dzisiaj ja, którego również nazywacie ojcem, pragnę modlić się z warszawską i polską młodzieżą akademicką: o dar rozumu, o dar umiejętności, czyli wiedzy, o dar rady, o dar męstwa, o dar pobożności, czyli poczucia sakralnej wartości życia, godności ludzkiej, świętości ludzkiej duszy i ciała, wreszcie o dar bojaźni Bożej, o którym mówi Psalmista, że jest początkiem mądrości. Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec - i pozostańcie jej wierni" .Przybliżenie pokrzepiających faktów z życia św. Jana Pawła II zostało nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników testu pisemnego. Do finału awansowała nasza drużyna z „Jagellończyka”. Po serii pytań skierowanych do poszczególnych zespołów i naradzie Komisji Konkursowej nastąpiło ogłoszenie wyników. Nasze Liceum zajęło II miejsce w kategorii  drużynowej a jedna z uczennic nasze jszkoły zajęła VI miejsce w kategorii indywidualnej. Otrzymaliśmy piękną statuetkę oraz praktyczne nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik dostał dyplom pamiątkowy.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Rekrutacja 2020 - 2021

Szkoła dla Niepodległej

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Bohater ON Podziękowanie

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Biblioteka szkolna