16 listopada 2017 roku, w czwartek, około godziny 9.00 całą klasą II B wyruszyliśmy spod naszego liceum na Dzień Kulturoznawczy – imprezę przygotowaną przez Uniwersytet w Białymstoku dla uczniów szkół średnich. Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy wprowadzeni do nowoczesnej auli z doskonałą akustyką i pięknym oświetleniem. Poczuliśmy, że naprawdę jesteśmy w szkole wyższej. Na początku przedstawiono nam profesorów, wykładających na wydziale kulturoznawstwa, a następnie zaprezentowano film jednej ze studentek. Krótkometrażowa produkcja, utrzymana w mrocznym klimacie, zaciekawiła nas bardzo. Kolejnym punktem programu był wykład dr Wojciecha Siwaka na temat „Wirtualna rzeczywistość – faza 2.0, czyli medium jutra”.

 Wystąpienie to  zainteresowało nas szczególnie, gdyż dotyczyło ono problemów aktualnych, jak i naszej przyszłości. Pan profesor przedstawił najnowsze trendy i zastosowania VR na świecie pod koniec 2017 roku. Dowiedzieliśmy się nie tylko o wirtualnych sposobach na rozrywkę, ale również o edukacji z użyciem okularów 360°. Najdziwniejszym i najciekawszym wykorzystaniem VR, według nas, była… Medycyna! Kto by pomyślał, że istnieją gry, w których operujemy człowieka i możemy obserwować wizualizacje organów wewnętrznych. Następnie odbył się quiz dotyczący treści z wykładu i wiedzy ogólnej. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody: kubki, koszulki z logo uczelni i dyplomy. Mimo, że do konkursu przystąpiło 5 szkół z różnych miast województwa podlaskiego, to nasze liceum okazało się najlepsze! Wygraliśmy w największej liczbie kategorii. Niektóre pytania były bardzo trudne np. jaki jest pierwszy film na YouTube i kto go nagrał. Prowadzący zadawał pytania z różnych dziedzin kultury, m.in. muzyki, pytał o o tytuły filmów, a nawet nazwiska reżyserów. Po quizie zaczęły się warsztaty, jednak wielu uczniów naszej klasy zostało na wykładzie o savoir vivre na uniwersytecie. Wystąpienie pani profesor na początku wydawało się nudne, ale szybko jednak nas zaciekawiło. Dowiedzieliśmy się wielu cennych rzeczy na przykład, do wykładowców powinniśmy się zwracać używając tytułu naukowego. Wiemy również, co to jest „kwadrans studencki” oraz jak zachowywać się w czasie wykładu. Wszystko to są, oczywiście, niepisane, jak podkreślała prowadząca, ale ogólnie przyjęte zasady, ale warto je znać, żeby nie popełnić żadnej „gafy” już na początku naszej drogi studenckiej. Dzień Kulturoznawstwa na uczelni zakończył się po godzinie 13.30. Do naszej szarej rzeczywistości wróciliśmy około godziny 15.00  Już nie możemy doczekać się, kiedy znowu będziemy mogli gościć na wydziale kulturoznawstwa.

Kacper Powojski klasa II B

Rekrutacja 2019 - 2020

Rekrutacja 2019 - 2020

Szkoła dla Niepodległej

Terminarz konsultacji przedmiotowych

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Bohater ON Podziękowanie

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Jagiellończyk Press

Biblioteka szkolna