Ostatni piątek września nie był zwykłym dniem. Naszą szkolną społeczność „Jagiellończyka” odwiedziło dwóch gości z dalekich i bardzo dalekich stron – o. Walter Corsini, Włoch, należący do Ruchu Misjonarzy Sług Ubogich Trzeciego Świata (dalej skrót: MSPTM) oraz jego tłumacz,  o. Andrzej Haase , z zaprzyjaźnionego z Ruchem, Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Duchowny przekazał młodzieży, jak wygląda życie biednych społeczności żyjących w Peru, jak pomagają Kapłani, Siostry i Rodziny Misyjne (czyli rodzice z swoimi dziećmi)  Misjonarzy Sług Ubogich Trzeciego Świata i jak każdy z nas może włączyć się w te szlachetną działalność. W najodleglejszych i najbardziej opuszczonych wioska Kordylierów andyjskich misjonarze żyją na wysokości 3500 m n.p.m. Choć Cuzco to miejsce odwiedzane przez 1,5 mln turystów rocznie, problem ubóstwa i głodu jest tam bardzo powszechny. Do dziś zdarzają się tu przypadki niewolnictwa i ponad 10 % ludności to analfabeci– mówił misjonarz. Możemy zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje w XXI w.?  Problem leży w egoizmie bogatych.

 Nigdzie na świecie nie widziałem takiego rasizmu - opowiadał o. Walter. Drugi i zasadniczy problem leży jednak w mentalności ludzi. Biedniejsza część tej ludności nie wierzy, że ma własną godność. Pozwalają sobie wmówić, że są ludźmi drugiej kategorii. Poza misją ewangelizacyjną, misjonarze prowadzą misje edukacyjną (szkoły podstawowe i zawodowe), dzięki której opuszczone i ubogie dzieci są kształcone duchowo i intelektualnie. Tworzone są jadłodajnie oraz domy dla osieroconych i opuszczonych dzieci – tłumaczył misjonarz. Niezwykłym znakiem czasu są Rodziny Misyjne  MSPTM, które ze swoimi dziećmi zostawiły własne ojczyzny, aby otworzyć się na najuboższych jako „małe Kościoły domowe” przemieniające się w miejsca życzliwego przyjęcia i miłości względem cierpiących. A dokładnie na czym polega ich posługa? Mężowie prowadzą (na terenie Miasteczka Chłopców w Andahuaylillas Cuzco): Ośrodek Edukacyjny dla Chłopców bł. Franciszka i Hiacynty Marto, przyjmujący bezpłatnie około 200 chłopców, którzy ze względu na sieroctwo lub brak zasobów ekonomicznych uważani są przez szkoły publiczne za „niewystarczająco przygotowanych”. Inną inicjatywą są warsztaty zawodowe, w których ubogie dzieci i młodzież męska uczą się zawodu dzięki wskazówkom nauczycieli – przedstawicieli danego zawodu.
Żony natomiast prowadzą w Cuzco Ośrodek Edukacyny dla Dziewcząt św. Marii Goretti i podległe mu warsztaty; przyjmuje on 400 ubogich dziewcząt, które otrzymują w nim bezpłatnie edukację szkolną oraz ogólne wykształcenie i wychowanie, wszystkie pomoce naukowe, dobre wyżywienie i niezbędną opiekę medyczną. Ojciec Walter zapraszał do współpracy z Ruchem poprzez swoje modlitwy, ofiary i codzienne nawracanie się, podejmując się propagowania charyzmatu MSPTM (organizując spotkania, misyjne grupy modlitewne, kolportując materiały informacyjne, itp.) a  także odwiedziny miejsc w których posługuje Ruch (m.in. Cuzco i Lima w Peru, Guadalajar w Meksyku i Budapeszt  na  Węgrzech). Misjonarze Słudzy Ubogich Trzeciego Świata to zgromadzenie misjonarzy założone przez o. Giovanniego Salerno, Od samego początku ojciec Giovanni świadom był faktu, iż ubogie wioski peruwiańskiej Kordyliery andyjskiej nie potrzebują tylko kapłanów misjonarzy, ale także lekarzy i innych świeckich, którzy poświęciliby się posługiwaniu im. Z tego powodu na początku lat osiemdziesiątych założył katolicki Ruch Misjonarzy Sług Ubogich Trzeciego Świata (Opus Christi Salvatoris Mundi), który zachęca młodych ludzi, pary małżeńskie, kapłanów i świeckich, aby połączyli swe wysiłki na rzecz wielkiej liczby braci cierpiących w Trzecim Świecie. Ich głównym zajęciem jest pokorne ewangelizowanie , aby ubodzy mogli żyć w warunkach zgodnych z ich godnością osób ludzkich i dzieci Bożych. W sposób szczególny pragną poświęcić całe swoje  życie służbie ubogim dzieciom. Idą tam, gdzie inni nie docierają, gdzie nie ma dróg asfaltowych, aby szukać słabych i wyrzuconych poza nawias społeczeństwa. W nich chcą rozpoznać oblicze samego Chrystusa.

Dla zainteresowanych:

www.facebook.com/MisjonarzeSludzyUbogichTrzeciegoSwiata

ks. Wojciech

Szkoła dla Niepodległej

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Bohater ON Podziękowanie

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Biblioteka szkolna