Wyjazd edukacyjny śladami operacji ,,Ostra Brama”.

W dniach od 26 do 29 maja 2024 sześcioro uczniów z naszej szkoły: Wiktor Wyszomirski, Natalia Kruszewska, Zuzanna Wojtkowska, Amelia Porzezińska, Maja Roszkowska oraz Maryla Krajewska, będący finalistami „X olimpiady wiedzy o Armii Krajowej , jej poprzedniczkach i następczyniach” wraz z nauczycielami: Wojciechem Wyszomirskim, Emilem Trzeszczkowskim oraz Karolem Głębockim wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym śladami operacji ,,Ostra Brama”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu, którego uczestnicy podążali szlakami żołnierzy wileńskiej Armii Krajowej.

Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami, historykami oraz edukatorami IPN odwiedzili:

Giby, gdzie na górze krzyży zapaliliśmy znicz i oddaliśmy hołd wszystkim zaginionym i zamordowanym przez Sowietów podczas Obławy Augustowskiej. Nigdy nie przestaniemy Was szukać!

Pawłów (Rzeczpospolita Pawłowska) – miejsce potyczki 3. Brygady Wileńskiej AK z kompanią litewską

Turgiele, gdzie po mszy rezurekcyjnej w Wielkanoc 1944 r. powstały słynne fotografie żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej AK, i gdzie funkcjonowała Rzeczpospolita Partyzancka

Bogusze, gdzie 17 lipca 1944 r. Sowieci aresztowali oficerów AK

Miedniki Królewskie, gdzie od 17 lipca 1944 r. na tamtejszym zamku Sowieci zorganizowali obóz jeniecki dla żołnierzy AK zatrzymanych po walkach w Wilnie. Tam także zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy AK zamordowanych w 1944 i 1945 r. przez NKWD.

Krawczuny i pomnik w miejscu walk 13 lipca 1944 r., gdzie zginęło ok. 100 żołnierzy 2. Zgrupowania Wileńskiego AK walczących z wycofującymi się spod Wilna oddziałami niemieckimi

Drugiego dnia udali się do:

-Ponar – miejsca zbrodni na ponad 80 000 Żydach i Polakach, którzy w latach 1941–1944 zginęli tam z rąk Niemców i Litwinów.

-Zułowa, gdzie urodził się marszałek Józef Piłsudski. Tam także w alei dębów znajdują się upamiętnienia gen. bryg. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, komendanta Okręgu Nowogródzko-Wileńskiego AK oraz żołnierzy biorących udział w operacji „Ostra Brama”.

-Powiewiórki, gdzie w kościele pw. św. Kazimierza został ochrzczony Józef Piłsudski, późniejszy marszałek Polski.

-Bezdan znanych z „napadu czterech premierów”, gdzie bojowcy z Organizacji Bojowej PPS na czele z Józefem Piłsudskim przeprowadzili akcję ekspropriacyjną na potrzeby swojej organizacji.

Trzeciego dnia uczestnicy podziwiali zakątki majestatycznej stolicy Litwy – Wilna. Odwiedzili m.in.:

-Kolonię Wileńską, gdzie znajdują się groby żołnierzy z 1. i 3. Zgrupowania Wileńskiego AK, 3. Brygady Wileńskiej AK „Szczerbca”, 8. Brygady Wileńskiej AK „Tura” oraz I, III i V batalionów 77 Pułku Piechoty AK.

-Francuski Młyn na Belmoncie, w którego pobliżu żołnierze 1. i 3. Zgrupowania Wileńskiego AK przeprowadzili 7 lipca 1944 r. atak na niemieckie pozycje.

-Byłą siedzibę NKWD i KGB przy ul. Ofiarnej w Wilnie. Ginęli tam z rąk Sowietów żołnierze Armii Krajowej.

-Cmentarz na Rossie, gdzie m.in. spoczywają żołnierze Armii Krajowej polegli podczas operacji „Ostra Brama”. Przy grobie Matki i Serca Syna z uczestnikami wyjazdu spotkała się konsul RP na Litwie Pani Irmina Szmalec oraz Pan Marian Sokalski z Wydziału Konsularnego RP

Czwartego i zarazem ostatniego dnia nadszedł czas na powrót do domu. W drodze udali się na:

-Górę Trzech Krzyży, będącej jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wilna.

-Zamek w dawnej stolicy Litwy – Trokach, które zamieszkuje najmniej liczna mniejszość etniczna Litwy- Karniowie.

-Zwiedzanie Druskiennik,w których młodzież miała okazję zapoznać się z lokalną kuchnią oraz obserwować socrealistyczną architekturę sowiecką, kontrastującą z nowoczesną.

Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Instytutu Pamięci w Białymstoku – Markowi Jedynakowi, a także innym pracownikom IPN-u.

Możliwość komentowania została wyłączona.