TRIADA NADMORSKA – wyjazd edukacyjny z IPN

W dniach 29.05. – 31.05.2023r., 6 uczniów naszej szkoły (Gabriela Godlewska, Zuzanna Wojtkowska, Łukasz Leoniak, Aleksander Bruszewski, Michał Nowacki i Franciszek Ryszewski) oraz 3 nauczycieli (Agnieszka Roszkowska-Bogucka, Emil Trzeszczkowski i Karol Głębocki) wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym, zorganizowanym przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wycieczka była nagrodą dla laureatów i finalistów Regionalnej Olimpiady Historycznej Wiedzy o AK, jej poprzedniczkach i następczyniach oraz ich opiekunów.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy we wczesnych godzinach poniedziałkowego poranka, wyruszając spod siedziby IPN w Białymstoku, na podbój Pomorza. Podziwialiśmy gdańską starówkę oraz Westerplatte – jedno z pierwszych miejsc, zaatakowanych we wrześniu 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy. Następnie udaliśmy do Pępowa, gdzie mieliśmy nocleg w VW Muzeum, czyli Muzeum Volkswagena. Oj, było warto!

Podczas pobytu w Gdyni, zwiedzaliśmy ORP Błyskawica i korzystaliśmy z majowego słońca, przemierzając reprezentacyjną ulicę tego miasta – Skwer Kościuszki. W Helu udaliśmy się do Muzeum Obrony Wybrzeża i Fokarium. Po południu pospacerowaliśmy jeszcze po molo i plaży w Juracie. Ostatniego dnia wyprawy, wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam zwiedzanie muzeów multimedialnych w Gdańsku, czyli Muzeum II Wojny Światowej i Europejskiego Centrum Solidarności. Po tak dużej dawce wiedzy historycznej, przekazanej w nietuzinkowy sposób, udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

Dziękujemy pracownikom IPN Oddział w Białymstoku, a w szczególności p. Marzenie Jasińskiej, za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki edukacyjnej. Atrakcji nam nie brakowało, a wspomnienia, zdjęcia i filmy z wyjazdu są tego najlepszym dowodem.

Możliwość komentowania została wyłączona.