KIERUNKEK KRAKÓW- PIENINY

W dniach 23 – 25 maja 2023 r., uczniowie klas II A i II B, wspólnie z opiekunami, uczestniczyli w wycieczce, której celem było poznanie zabytków i walorów przyrodniczych południowej Małopolski.

Po kilkugodzinnej podróży przybyliśmy do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu i wysłuchaliśmy opowieści o jego historii. Podczas pobytu w katedrze wawelskiej, wielu z nas pokonało lęk wysokości, docierając na szczyt wieży, by podziwiać Dzwon Zygmunta. Zeszliśmy również do podziemi, gdzie znajdują się groby polskich królów, w tym patrona naszej szkoły – Kazimierza Jagiellończyka oraz innych zasłużonych postaci historycznych. Piękna pogoda sprzyjała spacerowaniu po krakowskim rynku i degustacji regionalnych przysmaków, np. bajgli.

Wieczorem dotarliśmy do pensjonatu „Lubań”, położonego w urokliwej pienińskiej miejscowości – Ochotnicy Małej.

Następne dni naszej wyprawy nieco zepsuła pogoda. Wspinając się na szczyt Trzech Koron, spodziewaliśmy się pięknych widoków, ale niestety, mgła „ukryła” góry. Niemniej, taka aura dodała przyrodzie magicznego klimatu i dzięki niej spotkaliśmy na szlaku salamandry plamiste – płazy chronione i zagrożone wyginięciem! Po wyczerpującym górskim trekkingu, relaksacyjnie podziałał rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim i zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie.

Nazajutrz, niezapomnianych wrażeń dostarczył nam dwugodzinny pontonowy rafting po Dunajcu, podczas którego podziwialiśmy piękno Pienińskiego Parku Narodowego. Mieliśmy również okazję skosztować wód leczniczych w Szczawnicy, których wyjątkowy smak i zapach wielu zaskoczył.

Wycieczka sprawiła, że poznaliśmy wiele nowych i nieznanych miejsc, legend, opowieści i smaków. Wchodząc na jeden z najwyższych szczytów Pienin, sprawdziliśmy swoją kondycję, a dodatkowym, nieocenionym atutem wyjazdu jest z pewnością międzyklasowa integracja.

Możliwość komentowania została wyłączona.