Zakończenie mobilności w Portugalii

Dwie piętnastoosobowe grupy uczniów naszej szkoły zakończyły swoje mobilności w Portugalii w ramach projektu: „Międzynarodowa pomoc w rozwoju kompetencji uczniów ZSOiP w Wysokiem Mazowieckiem” o numerze: 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015285, program Erasmus +. Wyjazdy odbyły się w terminach 02 -16.10.2022r. (grupa I) i 09 -23.10.2022r. (grupa II).

Dzięki partycypacji w projekcie uczniowie Jagiellończyka rozwijali swoje kompetencje: językowe, informatyczne i społeczne, uczestnicząc w zajęciach i spotkaniach z młodzieżą ze szkoły AGRUPAMENTO DE ESCOLAS DE BARCELOS. Grupy brały udział w lekcjach wychowania fizycznego, animacjach integracyjnych, grały w szachy, obserwowały zajęcia z języka francuskiego, geografii, chemii. Uczestnicy mieli możliwość wymiany informacji i doświadczeń z młodymi Portugalczykami na temat systemu szkolnictwa w Polsce i Portugalii. Dyskutowali o tradycjach i historii obu krajów.

Oprócz zajęć szkolnych nasza młodzież poznawała kulturę i kulinarię Portugalii. Uczniowie zwiedzili: Bragę (miejsce zakwaterowania), Porto, Ponte de Lima, Guimaraes oraz Viano do Castelo i Barcelos. Braga zachwyciła mnogością przepięknych kościołów i słoneczną pogodą, a Guimareas –pierwsza stolica Portugalii, oczarowała średniowiecznym zamkiem i uroczą starówką. Jednak najbardziej naszym uczestnikom przypadło do gustu Porto, położone nad rzeką Douro. Miasto jest bardzo klimatyczne i urokliwe, pełne miejsc wartych odwiedzenia np. Księgarnia Lello, Muzeum Dorsza, Kościół Kleryków i Wieża Kleryków. Nasi uczniowie próbowali specjałów lokalnej kuchni, takich jak bacalhau (dorsz) – narodowy przysmak Portugalczyków, Francesinha (portugalski fast-food) i pastel de nata (słodkie babeczki).

Dwa tygodnie spędzone w Portugalii to okres nauki języka portugalskiego, szlifowania języka angielskiego, zabawy i nowych doświadczeń, które na pewno wywarły niezapomniane wrażenia na uczestnikach, a przede wszystkim pozwoliły uwierzyć w siebie i swoje umiejętności. Dziękujemy firmie EduPlus za organizację pobytu. Obrigado!

Możliwość komentowania została wyłączona.