Szlakiem (nie) tylko renesansowej kultury

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły skorzystali z rządowego programu „Poznaj Polskę”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do wycieczek w wysokości do 80% całkowitego kosztu. Przedmiotem przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

21 października uczniowie klas Ia i Ib1 z wychowawcami: panią Haliną Kietlińską, panem Tomaszem Buczyńskim oraz opiekunami: panią Wicedyrektor Dorotą Grabińską i panią dr Katarzyną Klewinowską wyruszyli w kierunku Puław. Pałac Czartoryskich był pierwsza atrakcją turystyczną. Uczniowie obejrzeli zbiory Czartoryskich, kolekcję księżnej Izabeli, pamiątki zgromadzone przez wnuka Władysława Czartoryskiego. Wśród eksponatów znalazły się obiekty codziennego użytku, obrazy, pamiątki rodzinne, a także makiety przedstawiające dawne odsłony pałacu. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Rynku w Kazimierzu Dolnym z renesansowymi kamienicami. Licealiści odwiedzili ruiny zamku z basztą, a także weszli na Górę Trzech Krzyży, skąd rozciągał się piękny widok na miasteczko i dolinę Wisły. Przepiękny, jesienny krajobraz zachwycał w całej okazałości. W Kazimierzu Dolnym uczniowie mieli czas wolny na skosztowanie regionalnych przysmaków, zakup pamiątek i obowiązkowo pieczywo w kształcie koguta. Kazimierski kogut to bez wątpienia jeden z symboli malowniczego miasteczka nad Wisłą. W dalszą drogę licealiści wyruszyli w kierunku Czarnolasu, miejsca bardzo znaczącego w historii literatury polskiej, ponieważ właśnie tam, w 1574 roku, na stałe zamieszkał poeta doctus, Jan Kochanowski. Ciche i spokojne miejsce, z możliwością kontemplacji przyrody z pewnością wpłynęło na renesansowego humanistę i pozostawiło ślad w jego twórczości. Muzeum Jana Kochanowskiego było ostatnią atrakcja piątkowej wycieczki uczniów naszego liceum. Z drodze powrotnej nie zabrakło również wizyty w McDonaldzie.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z wycieczki:

Możliwość komentowania została wyłączona.