Staż naukowy Roksany Szkiłądź

Roksana Szkiłądź, uczennica klasy 4c, w wakacje odbyła staż naukowy pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego. Publikujemy relację Roksany: 

W lipcu 2022 roku miałam możliwość uczestniczenia w dwutygodniowym stażu naukowym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Został on ufundowany przez absolwenta naszej szkoły, prof. Jacka Jemielitego. W tym czasie mogłam pracować w laboratorium pod czujnym okiem dra Marcina Warmińskiego i dra Mikołaja Chromińskiegowykonując rzeczy, niemożliwe do  zrealizowania w szkolnych warunkach. Nauczyłam się m.in. korzystać z komputerowego programu służącego do tworzenia i modyfikacji obrazów struktur chemicznych, przeprowadzałam analizę TLC i HPLC.Poznałam zastosowanie spektroskopii NMR i zasad działania takich urządzeń, jak eksykator, wyparka, pipeta automatyczna, mieszadło magnetyczne czy wirówka. Przy syntezie związków używałam różnych metod (ekstrakcja, filtracja czy rekrystalizacja)

Chemia w szkole, a w laboratorium to zupełnie coś innego. Poznanie pracy chemika było świetnym doświadczeniem. Jestem przekonana, że wykorzystam w przyszłości zdobyte umiejętności. Pobyt w Warszawie pozwolił mi także na lepsze poznanie stolicy. Jeszcze raz dziękuję profesorowi Jackowi Jemielitemu i mam nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie. 

                                                                                   Roksana Szkiłądź, uczennica IV c

Możliwość komentowania została wyłączona.