Matura 2022

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to pierwszy z obowiązkowych egzaminów, z którymi zmierzyło się ponad 290 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników, w tym absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem. 

O godz. 9:00 maturzyści rozpoczęli zmagania z językiem polskim. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, maturzyści wykazują się wiedzą z tego przedmiotu wyłącznie w formie pisemnej. Egzamin z języka polskiego zawsze budzi najwięcej emocji, głównie ze względu na wybór tematu wypracowania. Lektury, które pojawiły się w tym roku na maturze z języka polskiego to Pan Tadeusz Adama Mickiewicza oraz Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. W pierwszym arkuszu maturzyści sprawdzali umiejętność czytania ze zrozumieniem. Pojawiły się zadania dotyczące tekstów Krzysztofa Wieczorka Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji oraz Grzegorza Jankowicza Życie na poczytaniu. 

Tematy maturalnych wypracowań, które pojawiły się w arkuszu drugim to:

1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.

2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. 

3. Interpretacja wiersza Józefa Barana, Najkrótsza definicja życia.

5 maja maturzyści napiszą egzamin z matematyki. W piątek, 6 maja, z języka angielskiego. 

Trzymamy kciuki! 

Możliwość komentowania została wyłączona.