Absolwentka Jagiellończyka autorką bestsellerowych powieści kryminalnych

25 października 2021 mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Izabelę Janiszewską – młodą, debiutującą, ale już odnoszącą sukcesy autorkę powieści kryminalnych.

Zarówno dla autorki, jak i dla niektórych nauczycieli liceum, spotkanie miało wartość sentymentalną, ponieważ Izabela Janiszewska (z domu Lipnicka) była naszą uczennicą, która ukończyła szkołę w 2002 roku. Z notatki na obwolucie jej najnowszej książki możemy dowiedzieć się, że zanim Iza zaczęła swoją przygodę z pisarstwem, pracowała jako dziennikarka telewizyjna i prasowa, przygotowywała programy reportażowe, recenzowała scenariusze filmowe.

Spotkanie autorskie w naszej szkole zbiegło się w czasie z promocją jej najnowszej książki Niewybaczalne oraz akcją patronującego Izie wydawnictwa „Czwarta Strona Kryminału” https://www.facebook.com/czwartastronakryminalu/. Dzięki wspaniałomyślności naszego gościa, biblioteka szkolna pozyskała 100 nowych pozycji książkowych. Mamy nadzieję, że oprócz lektur szkolnych, młodzież naszej szkoły będzie chciała spędzić czas wolny z kryminałami Izabeli Janiszewskiej. 

Obok Niewybaczalnego, na rynku wydawniczym pojawiły się do tej pory jeszcze trzy wcześniejsze pozycje, tworzące trylogię: Wrzask, Histeria i Amok – wszystkie są powieściami kryminalnymi z bogato rozwiniętymi wątkami społecznopsychologicznymi. Nie brak w nich również klasycznych elementów grozy czy występowania bohaterów z błyskotliwym poczuciem humoru. Pojawiają się również wątek romantyczny, wystawiana na próbę przyjaźń i …  innych argumentów nie będziemy zdradzać, zresztą zachęcać do lektury książek Janiszewskiej nie trzeba.

W czasie spotkania uczniowie Jagiellończyka zadawali autorce wiele interesujących pytań dotyczących czerpania inspiracji, kreowania postaci bohatera, czy po prostu życia prywatnego i form spędzania czasu wolnego. Dowiedzieliśmy się dużo o warsztacie pisarskim, o tym jak powstaje książka, jakie emocje pojawiają się przy jej pisaniu i trzymaniu w dłoniach pierwszego egzemplarza własnej powieści.

Izabela podkreślała również wielokrotnie, że bardzo ważne jest podążanie za marzeniami i wiara w to, że się spełnią. Nawet pochodząc z małej miejscowości – tak jak ona, mając poczucie własnej wartości i podejmując w międzyczasie niekonwencjonalne czasami wyzwania, można osiągnąć zaplanowany cel.

A wypowiedziane w kuluarach spotkania zdanie: „Och, to przecież tutaj pisałam moje pierwsze kryminały!” potwierdza tylko fakt, z jakim sentymentem Izabela Janiszewska wspomina lata w naszym liceum, swoich kolegów, nauczycieli i sale lekcyjne, które przecież teraz wyglądają zupełnie inaczej niż 20 lat temu.

Izo, bardzo dziękujemy za niezapomniane spotkanie i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne.

Możliwość komentowania została wyłączona.