Wakacyjny staż naukowy Michała Zielińskiego

W dniach 26 lipca – 5 sierpnia bieżącego roku, miałem okazję uczestniczyć w naukowym stażu wakacyjnym w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowanym przez prof. dr hab. Jacka Jemielitego. Podczas dwóch tygodni, pracując z doświadczonymi doktorantami, zdobyłem cenną wiedzę i doświadczenie w dziedzinach chemii organicznej, fizycznej oraz biologicznej. Doświadczyłem również pracy w laboratorium.

Już pierwszego dnia miałem okazję przeprowadzić transkrypcję in vitro mRNA. W kolejnych dniach zajęliśmy się przedłużaniem łańcucha poly-A oraz badaniem jego modyfikacji. Poznałem m.in. metodę elektroforezy czy spektrofotometrii. Zdobyłem wiedzę na temat struktury RNA, w szczególności ogonów 3’ i 5’oraz poznałem cel modyfikowania tych łańcuchów. 

W pierwszym tygodniu mojego stażu skupialiśmy się głównie na biochemii, natomiast w drugim na chemii organicznej. Zajęliśmy się syntezą różnych związków chemicznych i przeprowadziliśmy niektóre rodzaje chromatografii m.in. TLC i HPLC. Poznałem również sposoby działania wyparki, masówki, czy też thermomixera. 

Zajęcia praktyczne umożliwiły mi poznanie większości technik i metod badawczych, o których wcześniej uczyłem się na lekcjach chemii i biologii. Doświadczyłem również wielu rzeczy, o których wcześniej nigdy nie słyszałem. Praca w laboratorium, z tak utalentowanymi i zdolnymi naukowcami, była niezwykłym przeżyciem. Nie tylko dostarczyła mi ona przyjemności i niezapomnianych wrażeń, ale również dała mi ważne doświadczenie i zdecydowanie pogłębiła moją wiedzę w dziedzinach biologii i chemii. 

Chciałbym serdecznie podziękować prof. hab. Jackowi Jemielitemu za szansę odbycia tego stażu. Była to niezwykła przygoda!

Michał Zieliński 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.