Matura 2021

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to pierwszy z obowiązkowych egzaminów, z którymi zmierzyło się ponad 270 tysięcy tegorocznych maturzystów, w tym 100 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem. 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, maturzystom przyszło zmierzyć się z egzaminem dojrzałości z zachowaniem środków ostrożności i wyłącznie w formie pisemnej ze względu na pandemię koronawirusa. Egzamin z języka polskiego zawsze budzi najwięcej emocji, głównie ze względu na wybór tematu wypracowania. Lektury, które pojawiły się w tym roku na maturze z języka polskiego to Lalka Bolesława Prusa i Ziemia Obiecana Władysława Reymonta. W pierwszym arkuszu maturzyści sprawdzali umiejętność czytania ze zrozumieniem. Pojawiły się zadania dotyczące tekstów Ewy Kołodziejek Czy zwrot „ciężko powiedzieć” zasługuje na potępienie? oraz Bohdana Dziemidoka O komizmie. 

Tematy maturalnych wypracowań, które pojawiły się w arkuszu drugim to:

  1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury. 
  3. Interpretacja utworu Beaty Obertyńskiej Strych. 

5 maja maturzyści napiszą egzamin z matematyki. W czwartek, 6 maja, z języka angielskiego. 

Trzymamy kciuki! 

Poniżej przedstawiamy arkusz maturalny z języka polskiego z tematami wypracowań:

Arkusze egzaminacyjne dostępne są na stronie https://cke.gov.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.