Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to pierwszy z obowiązkowych egzaminów, z którymi zmierzyło się ponad 270 tysięcy tegorocznych maturzystów, w tym 100 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, maturzystom przyszło zmierzyć się z egzaminem dojrzałości z zachowaniem środków ostrożności i wyłącznie w formie pisemnej ze względu na pandemię koronawirusa. Egzamin z języka polskiego zawsze budzi najwięcej emocji, głównie ze względu na wybór tematu wypracowania. Lektury, które pojawiły się w tym roku na maturze z języka polskiego to Lalka Bolesława Prusa i Ziemia Obiecana Władysława Reymonta. W pierwszym arkuszu maturzyści sprawdzali umiejętność czytania ze zrozumieniem. Pojawiły się zadania dotyczące tekstów Ewy Kołodziejek Czy zwrot „ciężko powiedzieć” zasługuje na potępienie? oraz Bohdana Dziemidoka O komizmie.
Tematy maturalnych wypracowań, które pojawiły się w arkuszu drugim to:
- Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
- Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
- Interpretacja utworu Beaty Obertyńskiej Strych.
5 maja maturzyści napiszą egzamin z matematyki. W czwartek, 6 maja, z języka angielskiego.
Trzymamy kciuki!
Poniżej przedstawiamy arkusz maturalny z języka polskiego z tematami wypracowań:
Arkusze egzaminacyjne dostępne są na stronie https://cke.gov.pl