Nawigacja

JAGIELLONCZYK.ORG

NOWA WYSTAWA

Zapraszamy do oglądania nowej wystawy zatytułowanej „Nasze pasje ”. Swoje prace  prezentują uczennice klas pierwszych: Julia Maciejczuk, Natalia Oleszczuk oraz Martyna Wyszyńska. Wystawa powstała z inicjatywy i pod kierunkiem dyrektora szkoły Ryszarda Łukasza Flanca. Zachęcamy  do prezentacji swoich  prac w naszej bibliotece (technika i forma dowolna). Istnieje  możliwość zorganizowanie ekspozycji trójwymiarowych w  przypadku prac przestrzennych. Niech zachętą, a raczej przełamaniem  bariery wstydu będą słowa  Carlosa R. Zafóna: Zazwyczaj jest tak, że im większy masz talent, tym większe ogarniają cię wątpliwości.

 

Nagroda Literacka Nike  2015 dla Olgi Tokarczuk.

      Nagrodę Literacką Nike 2015 otrzymała Olga Tokarczuk  za książkę "Księgi Jakubowe". To opowieść o jednej z najciekawszych postaci polskiej historii — Jakubie Franku. W tle historii tego niezwykłego mistyka i religijnego przywódcy autorka rozpościera imponującą panoramę osiemnastowiecznej Polski.

       Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

To już druga Nike dla Tokarczuk. Po raz pierwszy tę nagrodę pisarka otrzymała w 2008 roku za powieść "Bieguni".

        Jest autorką między innymi:  Miasto w lustrach  ( zbiór wierszy), Podróż ludzi Księgi, E.E, Prawiek i inne czasy , Szafa,  Opowieści wigilijne , Lalka i perła, Gra na wielu bębenkach , Ostatnie historie , Anna In w grobowcach świata , Prowadź swój pług przez kości umarłych, Moment niedźwiedzia.

         Zachęcamy do zapoznania się z twórczością  pisarki. W bibliotece dostępne są  książki wyszczególnione  pogrubioną czcionką.

 

Literacki Nobel 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

Tegoroczną laureatką nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz, mistrzyni reportażu literackiego. W swojej twórczości laureatka porusza tematy trudne - wojnę w Afganistanie, katastrofę w Czarnobylu czy II wojnę światową. Do Nobla została zgłoszona Szwedzki PEN-Club za cykl utworów: "Krzyk Czarnobyla". "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", "Ołowiane żołnierzyki", Zaczarowannyje smiertju" i "Poslednije swidietieli". Jej twórczość to pomnik cierpienia i pamięci - powiedziała ogłaszając nagrodę Sara Danius, sekretarz Szwedzkiej Akademii.*

*źródło:

http://swiat.newsweek.pl/literacka-nagroda-nobla-2015-swietlana-aleksijewicz,artykuly,371855,1.html

Mamy nadzieję, iż przedstawione poniżej przykłady zachęcą Was do zainteresowania się  twórczością tegorocznej noblistki..  Dzieło Swietłany Aleksijewicz jest czymś więcej, niż wielkie wagi reporterskim świadectwem dziejów najnowszych; dowodzi wolności ducha młodego narodu, któremu zabrano demokrację, zanim zdążyła się ugruntować, narodu, któremu dzisiejsza władza próbuje odebrać nawet poczucie tożsamości i język, przeobrażając własny kraj z powrotem w rosyjską kolonię.*

źródło opisu: http://www.kew.org.pl

Krzyk Czarnobyla jest zarazem opowieścią o losach ludzi bezpośrednio biorących udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora, jak i relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku oraz metaforą rozpadającego się imperium. Od samego początku problem czarnobylski nie był wolny od zakulisowych walk o jego ujawnienie, do dziś - pomimo różnych prób - naukowo nie można określić skali szkód ekologicznych, materialnych, moralnych, społecznych, zdrowotnych, jakich był przyczyną. 26 kwietnia 1986 r. Czarnobyl stał się problemem świata wciąż aktualne pozostaje pytanie o bezpieczeństwo energetyki jądrowej.

*źródło: http://www.granice.pl/ksiazka,krzyk-czarnobyla,287186

W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radzieckich dzieci. Rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy. Dla nich to wspomnienie pierwszego papierosa otrzymanego od Niemca, zapach bzu i czeremchy, zabawa w strzelanie, pierwsze grzyby w lesie, kózka, która miała dawać mleko i zapewnić rodzinie przetrwanie. Ale też sprawy, przed którymi dzieci powinny być chronione – śmierć, cierpienie, brak ojca, okrucieństwo i głód.
Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny udziela głosu tym, którzy go dotąd nie mieli. Tym, którzy przez lata byli tylko częścią niemego, anonimowego tłumu, tak zwanej ludności cywilnej, w wielkiej historii zawsze mniej ważnej od żołnierzy. Genialna reporterka udowadnia, że bez ich pamięci ciągle nie wiemy, czym jest wojna.

źródło opisu: wydawnictwo Czarne, 2013

K O N K U R S

CZYTELNICZY

ZAPRASZAMY

Biblioteka szkolna ogłasza cykl konkursowy

na rok szkolny 2015/ 2016 pod hasłem:

„Biblioteka

jest dobra na wszystko”

·         czas realizacji – od października do marca

·         co miesiąc nowe zadania

·         dla zwycięzców nagrody książkowe

·         szczegółowy regulamin i comiesięczne zadania w bibliotece  oraz stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka

ZAPRASZAMY

Regulamin

1. Konkurs trwa 6 miesięcy - od października 2015 do marca  2016 r.

2. W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem.

3. Co miesiąc będą podane do wykonania nowe zadania.

4. Uczniowie rozwiązują je w domu, szkole, bibliotece na podstawie swoich wiadomości lub dostępnych w bibliotece źródeł.

5. Termin oddawania prac -  koniec każdego miesiąca.

6. Forma odpowiedzi dowolna, np. pisemna, graficzna.

7. Za każde dobrze wykonane zadanie uczeń zdobywa punkty, które należy gromadzić.

8. W każdym miesiącu można zdobyć 10 punktów.

9. Po zakończeniu konkursu (w kwietniu)  uczniowie, którzy zebrali największą ilość punktów zostaną nagrodzeni.

10. W przypadku nierozstrzygnięcia konkursu odbędzie się dodatkowa konkurencja wyłaniająca zwycięzców.

Temat miesiąca:

Korzystam  z biblioteki =Wiem, umiem więcej                     

 

Aktualności

 

Biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00

Czytelniku, zostań bibliotekobywalcem!

 

Biblioteka szkolna zakupiła program do komputeryzacji zbiorów MOL.

 

Aktualnie wprowadzane są do katalogu komputerowego opisy bibliograficzne książek znajdujących się w bibliotece.


Korzystaj z naszych zbiorów - oferujemy Ci:

  16315 woluminów książek, podręczników i broszur

  156 dokumenty audiowizualne i elektroniczne

  26 tytułów prenumerowanych czasopism

  dostęp do Internetu w czytelni przy 5 stanowiskach komputerowych

 

Zapraszamy do galerii, do obejrzenia zdjęcia z wyjazdów edukacyjnych do Biblioteki im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku, do BUW oraz BN w Warszawie

 

Kreska – styl Łukasza Milewskiego

 

W bibliotece szkolnej prezentujemy wystawę prac utalentowanego ucznia z klasy IIg Łukasza Milewskiego.

Autor zatytułował swoją wystawę Kreska – styl, co wynika z wiodącej techniki, jaką posługuje się Łukasz.

Łukasz, jak mówi, rysował od zawsze. Ambicja i wytrwałość zaowocowały samodzielnymi próbami rysunku. Z czasem zaczął rysować postaci z komiksów, ale ich nie odwzorowywał – tworzył z wyobraźni. Tak jest do dziś. Wszystko, co tworzy nasz artysta  powstaje w jego głowie. Nawet portrety koleżanek rysowane na zamówienie nie są stricte portretami, lecz interpretacją artystyczną Łukasza. Obecnie wzbogaca swój warsztat na kółku plastycznym prowadzonym w naszej szkole przez panią Iwonę Kaczyńską.

Pomimo prób artystycznych w innych technikach, pozostaje wierny wybranej w dzieciństwie kresce.

Przyszła droga życiowa to oczywiście kierunek studiów związany z zainteresowaniami i talentem, czyli grafika i grafika komputerowa.

Łukaszowi życzymy sukcesów, a Was – drodzy uczniowie – zapraszamy do oglądania jego prac.

 

Elżbieta Włodkowska

 

Wystawa zdjęć

 

5 grudnia 2012r. w ramach cyklu Spotkań z lokalnymi twórcami gościliśmy w bibliotece szkolnej naszą absolwentkę Paulinę Konicką. 

Paulina opowiedziała o technice drybrush, za pomocą której tworzy swoje obrazy.  Najczęściej są to portrety znanych aktorów, piosenkarzy. Stosuje ona tę technikę posługując się farbami olejowymi, grubymi pędzlami  oraz papierem o specjalnej fakturze.

Młodzież kl. IIc, która uczestniczyła w spotkaniu, miała okazję obserwować proces tworzenia pracy w technice suchego pędzla. Paulina malując zwracała uwagę na specyficzne wymogi tej techniki.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zainteresowani twórczością naszej artystki, zadawali pytania dotyczące jej twórczości. Mieli też możliwość zapoznania się z innego rodzaju pracami Pauliny na jej stronie internetowej.

O powodzeniu spotkania, a przede wszystkim zainteresowaniu młodzieży świadczy fakt, iż jeszcze na przerwie uczniowie zasypywali Paulinę pytaniami. Joanna Zaremba odważyła się nawet na próbę malowania i stwierdziła, iż nie jest to takie proste jakby się wydawało.

                                                                                                               E.Włodkowska, U.Piekutowska

 

 

 • W gablocie obok biblioteki.

   

            W okresie od 1 X 2012r. do 3 XII w bibliotece można było oglądać wystawę pt. „Ochrona ginącej przyrody poprzez sztukę”. Były to olejne obrazy ze spotkań plenerowych twórców ludowych z województwa podlaskiego.

             Wystawę poprzedziła ekspozycja pracy i folderów  w holu przy bibliotece.

   

   

         Od 11 XII 2012r. możecie oglądać  w bibliotece kolejną już wystawę akwareli pana Stanisława Borzuchowskiego. Nasz lokalny twórca znany jest w cały regionie podlaskim. Jego liczne wystawy w różnych ośrodkach kultury rozsławiają imię naszego miasta.

   

   

   

  Zapraszamy do oglądania albumu „Gdzie ojców groby, gdzie chłopskie zagrody...”. Jest to przewodnik w ujęciu historycznym po naszym mieście i jego okolicach. Krótkie informacje administracyjne oraz opisy zabytków przybliżają  historię naszej Małej Ojczyzny. Całości wzbogacają fotografie autorstwa  Lidii Kubić,  uczennicy klasy IIIb.

   

   

   

  Spotkanie z folklorem i przeszłością

   

  12 września 2011 roku w naszym liceum odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie. Jego organizacji podjęły się panie ze szkolnej biblioteki – p. Elżbieta Włodkowska i p. Urszula Piekutowska, we współpracy z  Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wysokiem Mazowieckiem.

  Prelekcję - w połączeniu z prezentacją multimedialną oraz ekspozycją  polskich strojów ludowych i szlacheckich w formie bannerów - wygłosiła autorka licznych publikacji na ten temat – etnograf Elżbieta Piskorz-Branekova. W niezwykle ciekawy sposób przedstawiła ona efekty swojej długoletniej pracy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I, nauczyciele – ponad 200 osób, ale mało kto wiedział, jakie znaczenie miały poszczególne części dawnych strojów. Pani Branekovej nie fascynuje tylko rodzima kultura, pasjonuje się także tradycją regionów bałkańskich, co z pewnością zapowiada kolejne ciekawe publikacje, a już wydane Polskie stroje ludowe można wypożyczyć w bibliotece w Miejskim Ośrodku Kultury.

  Spotkanie odbyło się w ramach projektu, przy wsparciu finansowym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (upowszechnianie kultury) na rok 2011.

   

   

   

   

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Jagiellończyka realizowany był w roku szkolnym 2008/09  projekt Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. Nić Ariadny, czyli jak poruszać się w cyfrowym labiryncie nowoczesnej biblioteki.

  Uczniowie klas III brali udział w zajęciach, w czasie których wykorzystywali katalogi on-line do sporządzania bibliografii, uczyli się,  jak stosując różne kategorie wyszukiwania dokumentów w katalogach i bazach danych, znaleźć literaturę na interesujący temat oraz uczestniczyli w wyjazdach edukacyjnych do bibliotek uniwersyteckich w Białymstoku i Warszawie.

  Odbyło się 10 wycieczek w grupach 40-osobowych. W Białymstoku  maturzyści zwiedzili i zapoznali się z zasadami funkcjonowanie Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedrojcia, natomiast w Warszawie Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy BUW-u wyjaśnili, jak korzystać ze zbiorów biblioteki, posługując się katalogiem komputerowym, jak dotrzeć do książek, które tu ułożone są dziedzinami według klasyfikacji Biblioteki Kongresu Amerykańskiego. Nowoczesna architektura i specyficzna atmosfera zaimponowały zwiedzającym.

  Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali broszurę przygotowaną przez p. Bożenę Jankowską i Urszulę Piekutowską Niezbędnik maturzysty, zawierającą m.in. przykładowe plany prezentacji maturalnych oraz wzory opisów bibliograficznych.

  Jako koordynator projektu składam serdeczne podziękowania nauczycielom, dyrekcji oraz pracownikom administracji naszej szkoły, Starostwa Powiatowego za udział w realizacji zadań, wycieczek i zajęć edukacyjnych.

  Dziękuję też pani Marcie Rzący z Departamentu EFS Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku za wszelką pomoc merytoryczną.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 •