Klasy mundurowe z Jagiellończyka 28.09.2017r. wyruszyły do Warszawy do Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Centrum Weterana bezpośrednio podlega Ministrowi Obrony Narodowej. Obowiązki dyrektora Centrum pełni płk Leszek Stępień. Wyjazd do siedziby tej organizacji był  na pewno niepowtarzalną okazją by wysłuchać prelekcji na temat działalności Centrum a także poznać historię udziału żołnierzy polskich w misjach poza granicami państwa. Uczniowie po przywitaniu przez gospodarzy obiektu obejrzeli prezentację multimedialną charakteryzującą jednostkę oraz zapoznali się z kolekcją pamiątek zgromadzonych w Sali Tradycji. Kolejnym punktem wizyty, było zwiedzanie nowo otwartej wystawy czasowej poświęconej polskim saperom w PKW Afganistan.

 Na zakończanie licealiści odwiedzili Skwer Pamięci na którym, przy pomniku Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa złożyli wieniec i odmówili modlitwę za żołnierzy, którym nie dane było powrócić szczęśliwie do domu. Po ciekawej i budzącej wiele refleksji wizycie w Centrum Weterana uczniowie w pełnym umundurowaniu wraz z opiekunami udali się na długi spacer po Łazienkach Warszawskich czym wzbudzili nie lada zainteresowanie, szczególnie u dzieci i zagranicznych turystów. Następnie już w ramach całkowitego odprężenia, uczniowie wpadli w wir rozrywki i nauki w Centrum Nauki Kopernik. Był to bez wątpienia ciekawy i udany dzień pełen doznań i wrażeń, a widok uczniów w mundurach dumnie maszerujących po Warszawie cieszył oczy i serce. Organizatorami wyjazdu i opiekunami podczas wyjazdu do stolicy byli: dyrektor LO p. Ryszard Flanc, p. Urszula Mioduszewska, p. Tomasz Grodzki i ks. Wojciech Kurek.

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Centrum Weterana pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Istotną płaszczyzną działania Centrum jest upowszechnianie wśród społeczeństwa dorobku i znaczenia udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Zadaniem Centrum, traktowanym jako najwyższe moralne zobowiązanie, jest pielęgnowanie pamięci o żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie w służbie pokoju i stabilizacji.

Zobacz zdjęcia na tej stronie...

Porozumienie MEN

Rekrutacja 2019 - 2020

Rekrutacja 2019 - 2020

Szkoła dla Niepodległej

Terminarz konsultacji przedmiotowych

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Bohater ON Podziękowanie

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Jagiellończyk Press

Biblioteka szkolna