Przekazywanie obecnym i przyszłym pokoleniom prawdy historycznej jest naszym obowiązkiem. Swoją postawą i postępowaniem tworzymy podwaliny pod własny wizerunek, który kiedyś być może nie zostanie zapomniany. Z takim przesłaniem 17 września 2017 roku uczniowie z klasy I D o profilu mundurowym, pod opieką p. Urszuli Mioduszewskiej oraz p. Haliny Kietlińskiej, udali się na piknik historyczny do Olszewa. Można było obejrzeć stoiska grup rekonstrukcyjnych, wojska oraz policji, a także eksponaty Izby Pamięci z Bitwy pod Olszewem znajdujące się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach. W uroczystości uczestniczyli również uczniowie i absolwenci naszej szkoły oraz żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Rumunii.

 Około godz. 19.00, już po raz drugi odbyła się Rekonstrukcja Bitwy pod Olszewem w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego przy pomocy grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańców. W tym celu zbudowano makietę Olszewa: domy, obejścia, płoty, studnię z żurawiem i wiatrak, które zostały doszczętnie spalone podczas działań wojennych w 1939 roku. Widok był bardzo realistyczny, a samo widowisko zrobiło ogromne wrażenie na oglądających. Uroczystość zakończyła się Apelem Poległych.

Rys historyczny

Do Bitwy pod Olszewem doszło pomiędzy silnie zmotoryzowaną jednostką niemiecką a polskimi ułanami. Chcieli oni przedostać się na zgrupowanie w Puszczy Białowieskiej. Niestety natknęli się na Niemców. Bitwa miała miejsce w nocy z 13 na 14 września 1939 r. Nie została rozstrzygnięta lecz przyniosła wiele ofiar śmiertelnych. Po stronie niemieckiej zginęło około 100 żołnierzy, odnieśli także ogromne straty w sprzęcie. Po stronie polskiej śmierć poniosło około 70 żołnierzy i oficerów, a także ludność cywilna, zamieszkująca Olszewo. W bitwie zginęło 53 cywilów oraz 30 jeńców wojennych.

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Samorząd uczniowski

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Jagiellończyk TV

Jagiellończyk Press

Biblioteka szkolna

Klasyfikacja semestralna 2016-17