AIESEC  (z francuskiego: Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales) to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, działająca w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. Skupia ona ok. 70 000 studentów. Jej członkowie organizują oraz wyjeżdżają na wolontariat i praktyki zagraniczne, gdzie zdobywają cenne doświadczenie. Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do współpracy z organizacją AIESEC w roku szkolnym 2013/2014. Od tamtej pory gościliśmy u siebie 8 studentów m.in. z: Meksyku, Singapuru, Chorwacji, Azerbejdżanu, oraz Chin. W tym roku w ramach programu mieliśmy okazją gościć w Jagiellończyku przesympatycznego Neila - studenta finansów i bankowości na uniwersytecie w Toronto w Kanadzie. Kanadyjczyk miał okazję przez 5 dni prowadzić lekcje dla naszych uczniów. W czasie tych lekcji licealiści wiele dowiedzieli się o kulturze Kanady. Okazało się, że wielu jest zainteresowanych tamtejszymi zwyczajami.

 Padły pytania o Kanadyjskie pieniądze, Vancouver, a nawet Poutine (nie tu wcale nie mowa o prezydencie Rosji, tylko o tradycyjnej kanadyjskiej potrawie). Neil był świetnym informatorem i szybko złapał kontakt z młodzieżą, tym samym zachęcając ich do rozmów w języku angielskim, dlatego spotkania te wpłynęły na płynność oraz pewność językową wielu osób. Oczywiście jedyną rozrywką Neila nie było ciągłe rozmawianie na lekcjach o Kanadzie. Zostały zorganizowane dla niego również dwa wyjazdy, aby mógł lepiej poznać naszą kulturę i piękno kraju. Pierwszym miejscem była stolica - Warszawa. Nasz gość miał okazję zobaczyć na żywo Stadion Narodowy. Niestety nie odgrywały się wówczas na nim żadne rozgrywki. Cóż... może następnym razem. Centrum Nauki Kopernik jest jedynym z najpopularniejszych obiektów turystycznych w Warszawie, dlatego jasne stało się, że to miejsce również pokażemy naszemu zagranicznemu przyjacielowi. Po wycieczce zwiedzający wrócili zmęczeni, ale usatysfakcjonowani i już następnego dnia, czyli w piątek wybrali się wraz z reprezentacją Samorządu Uczniowskiego na nieco bliższą wycieczkę do Ciechanowca. W Muzeum Rolnictwa Neil mógł dowiedzieć się nieco o historii tego sektora gospodarki naszego kraju, jak również poznać zwyczaje, obrzędy oraz gospodarstwa domowe polskiej wsi XVIII i XIX wieku, co okazało dla niego niezwykle interesujące. Na ostatni dzień pobytu Neil'a w naszej szkole zostało zaplanowane spotkanie pożegnalne, w którym wzięli udział Pan Dyrektor Ryszard Łukasz Flanc, opiekunowie studenta oraz przedstawiciele SU. Omawiany na nim był tydzień pełen wrażeń, który Neil spędził u nas w Jagiellończyku. Jak sam powiedział, nigdy nie był w miejscu , gdzie ludzie są tak gościnni, a ponad wszystko życzliwi  i dobroduszni. Obiecał, że kiedy wedle jego planów zawodowych wróci do Polski, na pewno nie zapomni nas odwiedzić. My natomiast ze swojej strony nie zapomnieliśmy o wręczeniu naszemu gościowi upominków związanych z naszym krajem i regionem, które przypomną mu o uroczych chwilach spędzonych w Wysokiem Mazowieckiem. Opiekunem ze strony uczniów, a zarazem osobą goszczącą Neila w swoim domu był Przewodniczący S.U. - Mateusz Mioduszewski. Natomiast nauczyciel, który czuwał, aby wszystko było dopięte na ostatni nawet najmniejszy guzik to nasz anglista Pan Krzysztof Fedorowski. Pobyt Neila przyniósł uczniom Jagiellończyka wiele radości, wiedzy, ale również dał im okazję spędzenia dnia w szkole w inny, niecodzienny dla nich sposób. Zamierzamy kontynuować współpracę z programem AIESEC i już nie możemy się doczekać nowych gości w kolejnych latach.

 Krzysztof Fedorowski, Saosan Joubar

Rekrutacja 2019 - 2020

Terminarz konsultacji przedmiotowych

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Jagiellończyk Press

Biblioteka szkolna

Klasyfikacja semestralna 2017-18