5 kwietnia 2017r. grupa 45 uczniów z klas III b, II b i I a miała niepowtarzalną okazję wyjazdu do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Organizatorem był Pan mgr Stanisław Grabowski, opiekunami – Pani mgr Bożena Jankowska oraz Pan mgr Aleksander Pomojnicki. Wyjechaliśmy o godzinie 8.00, na miejsce przybyliśmy po godzinie 10.00. Rozdzieliliśmy się na dwie grupy. Po otrzymaniu przepustek wraz z przewodnikami wypełnialiśmy kolejne punkty wycieczki. Dowiedzieliśmy się, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych powstało 1 września 2011r. w efekcie włączenie Instytutu Energii Atomowej POLATOM do Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana. Jest ono jednym z największych instytutów naukowych w Polsce, dysponującym m.in. jedynym w Polsce jądrowym reaktorem badawczym „MARIA”. Główna siedziba Centrum znajduje się w Otwocku w dzielnicy Świerk, gdzie mieliśmy okazję zgłębić wiedzę fizyczną. NCBJ to nie tylko energetyka jądrowa. Instytut zajmuje się badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa , fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. Centrum produkuje także m.in. radiofarmaceutyki oraz urządzenia dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. Program wycieczki obejmował następujące zagadnienia:

1.      Wykład z pokazami „Promieniowanie elektromagnetyczne w tym promieniowanie X”

2.      Wykład z pokazami „Promieniowanie alfa, beta, gamma”

3.      Zasada działania, konstrukcja i zastosowanie reaktorów jądrowych, problemy związane z energetyką jądrową, zapoznanie z pracą reaktora „MARIA”

Uczniowie z ciekawością wysłuchali wiadomości o promieniotwórczości. Była to, zwłaszcza dla maturzystów, idealna powtórka przed maturą. Objaśnieniom  i ciekawostkom towarzyszyły spektakularne doświadczenia. Wykładowcami byli Pani mgr Ewa Droste, Pan mgr Marek Kirejczyk , Pani mgr Anna Rędaszek oraz Pan mgr Artur Skwarek. Warto zwrócić uwagę, że Pani Ewa mimo swojego wieku (80lat) potrafiła zaintrygować nas do współpracy i czynnego uczestnictwa w zajęciach. Kulminacyjnym punktem wycieczki było wejście na pokrywę reaktora w czasie jego pracy. Uczniowie przekonali się, że jest urządzenie bezpieczne, za pomocą którego można wytworzyć izotopy potrzebne m.in. w medycynie oraz bardzo dużej ilości energii, którą można zastosować do wytwarzania prądu w elektrowniach. Wszystkie punkty programu zostały zrealizowane, do Wysokiego Mazowieckiego wróciliśmy ok. godziny 19.00. Był zdecydowanie wyjazd niezapomniany i wart poświęconego czasu. Polecam serdecznie uczniom uczestnictwo w kolejnych tego typu wyjazdach organizowanych przez Pana mgr Stanisława Grabowskiego. Kolejna grupa uczniów z klasy Ia i Ic wybiera się na taką wycieczkę 5 maja 2017r. Zachęcam również do obejrzenia zdjęć z wycieczki, które wykonano tylko w dozwolonych miejscach, niestety brak zdjęć z reaktora.

 

Rekrutacja 2019 - 2020

Terminarz konsultacji przedmiotowych

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Jagiellończyk Press

Biblioteka szkolna

Klasyfikacja semestralna 2017-18