Ponad 13 tys. osób - Sybiraków i ich rodzin, kombatantów, młodzieży szkolnej, harcerzy, przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, przedstawicieli polskiego parlamentu, delegacje z innych miast i krajów. – uczestniczyło w białostockim Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Zorganizowany on został już po raz szesnasty. Jak co roku uczestnicy przemaszerowali od Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim pod Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele św. Ducha. W tym roku marsz odbył się pod hasłem "Nauczyciele polscy - zesłańcy Sybiru".  Organizatorowi  Związkowi Sybiraków  chodziło o przypomnienie zasług zesłanych na Sybir polskich pedagogów, dzięki którym udawało się na Sybirze krzewić język oraz kulturę polską i dzięki temu uniknąć wynarodowienia.

 Represjom sowieckim poddanych było ponad 4 tys. polskich nauczycieli, z samego ówczesnego województwa białostockiego - ok. 365 osób. Natomiast ponad 830 pedagogów zginęło w Katyniu, Twerze i Charkowie, gdy - jako oficerowie rezerwy - zmobilizowani zostali na czas wojny. Po Marszu w kościele św. Ducha została odprawiona przez metropolitę białostockiego, księdza arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego msza w intencji zesłańców i ich rodzin. Po nabożeństwie pod Grobem Nieznanego Sybiraka - jedynym takim pomnikiem w kraju - odegrano hymny państwowy i sybiraków, odmówiono modlitwy za zmarłych, odbył się apel poległych zakończony salwą honorową oraz złożono kwiaty, zapalono znicze i wygłoszono wiele poruszających przemówień. Udział  młodzieży naszej szkoły w tej wyjątkowej  uroczystości wpisał się na stałe w tradycję Jagiellończyka. Nasze liceum reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Justyna Żurowska, Katarzyna Kozieradzka, Karol Mioduszewski, Filip Zagroba wraz z opiekunką panią Elżbietą Włodkowską. 

Terminarz konsultacji przedmiotowych

Szkoła Młodych Patriotów

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

OKE w Łomży

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Bohater ON

Stulecie Niepodległości

Jagiellończyk TV

Jagiellończyk Press

Biblioteka szkolna

Klasyfikacja semestralna 2017-18